Нижни Новгород пресилен за Соколи

Карпош Соколи го забележаа петтиот пораз во петтиот натпревар од ФИБА Еврокупот, откако со само едно солидно полувреме на руското гостување кај Нижни Новгород, резултатот на крајто беше 95:70 за домашниот тим.

Без Мекфејден и Делиќ во тимот, Карпош имаше одличен старт на мечот, добивајќи ја првата четвртина со 22:19, и заостанувајќи само еден поен на полувремето (47:46), меѓутоа поголемиот избор на играчи на домаќинот се почувствува во второто полувреме за нов пораз во евро-настапите за македонскиот вице-шампион.

За тимот на Ангел Тасевски најефикасен беше Драган Лабовиќ со 23 поени, Чомагиќ имаше 18, додека Соколов заврши на 11. За домаќините, Александер Захаров уфрли 30 поени и имаше 11 скока.