Top Sport

Новата надеж на светската кошарка – 19 годишниот Зaк Еди од Канада

Блескаше на Светското кошаркарско првенство за играчи до 19 години – доминантниот центар на Канада Зак Еди.

dobivaj vesti na viber

Кошаркарот роден во Торонто со настапите на првенството го сврте вниманието на бројни кошаркарски стручњаци ширум светот. Беше избран во идеалната петорка на СП.

НБА стручњаците веќе одамна го „држат на око“ затоа што има совршена созена во настапите за Пардју универзитетот во Индијана.

Еди доминира во рекетот со 224-те сантиметри, лесно се справува со ривалуте, удира блокади, поентира од одбојка.

Останува да се следи неговиот напредок:

Scroll to Top