Олимпијакос во фуриозна форма, Звезда за малку ќе пропуштеше сигурен триумф во Шпанија

Олимпијакос ја забележа и 11-тата победа во 17-тото коло на Евролигата, доминирајќи над Армани Милано за 82:66 победа, прекинувајќи ја добрата серија на италијанскиот клуб на три победи.

Грчкиот клуб направи голема предност уште во првата четвртина, која ја добија со 27:15, за на полувреме да одат со предност од 44:38. Алек Питерс со 16 поени беше најдобар за Олимпијакос, додека Томас Вокап додаде 10, а кај Италијанците, Били Берон имаше 12 поени.

Пред дуелот со МЗТ Скопје во АБА-лигата, најсилниот регионален клуб, Црвена звезда стигна до драматична 75:77 победа на гости кај Валенсија. Звезда почна одлично, и иако шпанскиот клуб успеа да се врати до третата четвртина, во поголемиот дел од последните 10 минути во водство беше Звезда, за да стигнат до 72:63 водство. Валенсија одговори со тројка и со нови два поени, за во драматична завршница, домаќините да го утнат обидот за израмнување и приморување продолженија.