Top Sport

По пауза од 10 години Бугарија ќе игра на Евробаскет

Кошаркарската селекција на Бугарија е сензационален патник на Евробаскетот во 2022 година откако денеска ја совладаа Летонија нагости со 66-65.

Бугарскиот репрезентативец, Александар Јанев на 11 секунди пред крајот на мечот погоди слободни фрлања, а во последниот напад Летонците промашија шут за победа.

На останатите денешни мечеви од квалификациите Турција со 88:80 славеше против Шведска, Украина со 70:65 беше подобра од Словенија, а Белгија со 88:65 убедливо ја совлада Данска.

Грција немаше шанси против БиХ, 69:84, додека Германија беше изненадена од Велика Британија, а Чешка со 20 разлика загуби од селекцијата на Литванија, 94-74.

Шок претрпе и селекција на Хрватска, загуби со 57:65 од селекцијата на Холандија.

Shingeki no Kyojin: Chronicle Episode Full at website https://gogoanime.be knights and magic gogoanime

Watch Violet Evergarden Movie Episode Preview at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll++ android

Scroll to Top