Top Sport

Рајс: НБА стана забава за публиката

Еден од најдобрите Американци кои играле во Европа, Тајриз Рајс ја критикуваше НБА. Разочаран од тоа како изгледаат натпреварите од регуларната сезона.

„НБА е многу тешка за гледање, но јас седнав и се обидов. Диви шутеви. Жалби во секој посед на топката. Без физичка игра. Ѕвездите никогаш не ги фаулираат, а шутираат еден тон слободни фрлања. Никогаш нема поставени акции. Само куп супер талентирани и вешти момци кои се талентирани и вешти“, напиша Рајс на Твитер.

„Не беше секогаш вака. НБА сега е како да гледате кечери. Забава за публиката. Сигурен сум дека на момците во лигата им е кажано да не додаваат контри“, додаде Рајс.

За време на кариерата во Европа, Рајс, меѓу другите, играше за Баерн Минхен, Макаби Тел Авив, Барселона, Панатинаикос.

Тој беше МВП на Лигата на шампионите на ФИБА и Еврокупот, кои ги освои, како и на Евролигата, каде беше МВП на Ф4 и најдобар стрелец на натпреварувањето.

Scroll to Top