Top Sport

Реал Мадрид преку Барса до шпанскиот Суперкуп

Кошаркарите на Реал Мадрид ја стартуваа новата сезона со 72:67 победа над најголемите ривали Барселона во Суперкупот на Шпанија.

„Кралевите“ по првата четвртина имаа 18:14 предност, но Барса на полувреме отиде со минимална предност од 32:31. На крајот, шампионите покажаа дека во моментов се посилен тим и ја добија првата победа.

Факундо Кампацо со 21 поени и 2 асистенции беше лидер на „кралевите“, додека кај Барса најефикасен беше Никола Миротиќ со 22 поени.

Scroll to Top