Top Sport

Реал и Пабло Ласо ја продолжија соработката

Тренерот на кошаркарите на Реал Мадрид, Пабло Ласо, го продолжи договорот со „кралскиот клуб“.

Двете страни уште во финишот на минатата сезона постигнаа согласност за продолжување на соработката, а во средата клубот официјално соопшти дека Ласо ќе го предводи Реал до 30 јуни 2020 година.

Пабло Ласо на клупата на Реал е од 2011 година, со клубот три пати го освоил шпанското првенство, но и Суперкупот на Шпанија, пет пати победил во Купот на кралот, а во 2015 година ја освои Евролигата.

Во кариерата бил тренер на Кателјо, Памеса, Кантабрија и на Гипузкоа од Сан Себастијан.

Scroll to Top