Top Sport

Руските обвинители бараат 9 и пол години затвор за Бритни Грајнер

Руските обвинители побараа затворска казна од 9 и пол години за американската кошаркарска ѕвезда, Бритни Грајнер, која беше уапсена пред речиси шест месеци на аеродромот во Москва со траги на канабис во нејзинините торби.

dobivaj vesti na viber

31-годишната поранешна двократна олимписк шампионка игра за Финикс меркјури во ВНБА лигата, меѓутоа кога трае паузата во сезоната од 2014 година игра и во рускиот УММЦ Екатеринбург. Нејзината адвокатка, Марија Благоволина тврдеше дека таа користела канабис за третирање на болките кои ги добива од повредите во својата кариера, но и дека користела само во Аризона, каде што медицинската марихуна е дозволена.

Од друга страна, обвинителот, Николај Власенко тври дека таа намерно го спакувала маслото од канабис и побара парична казна од 1 милион рубљи (околу 17.000 долари) и затворска казна.

Минатта недела, американскиот државен секретар Ентони Блинкен во разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара да се прифати договорот со кој Грајнер и Пол Вилан, американски државјанин обвинет за шпиунажа, во практична „размена на заробеници“ за Виктор Боут, трговец со оружје, кој отслужува затворска казна во САД.

sunwin apk game bài sunwin sunwin

tải sunwin

sunwin

tải sunwin

tải sunwin apk

Scroll to Top