Top Sport

(Видео) Селтикс победија во Мајами, серијата се враќа во Бостон

Кошаркарите на Бостон Селтикс успеаја да избегнат „метла“ во четвртиот натпревар од финалето на Источната конференција на НБА лигата го победија Мајами Хит со 116:99 на гостински терен и го намалија резултатот во серијата на 3-1.

Тимот од Масачусетс, кој регуларниот дел од сезоната го заврши на второто место на Истокот, конечно го покажа талентот и квалитетот што ги поседува и ја врати серијата на домашен терен.

По изедначеното прво полувреме во кое тимот од Флодира успеа да обезбеди шест поени предност (56:50) во второто полувреме, Селтикси ја демонстрираа играта која се очекуваше од првиот натпревар.

Гостите го добија третиот период со резултат 38:23, а клучна беше серијата 20:5 во првиот дел од таа делница.

Со нова серија од 12:0 на почетокот на последната четвртина, Бостон обезбеди огромни 17 поени вишок (100:83).

Тејтум блесна со 33 поени (4/8 за три), 11 скока и седум асистенции и стана вториот играч на вечната листа на Селтикс по бројот на натпревари со учинок од 25+ поени, 10+ скокови и 5+ асистенции. . Тоа му успеа по 16.ти пат во кариерата, а пред него е само Лери Бирд со 26.

Џејлен Браун додаде 17 поени со по четир скока и асистенции, Дерик Вајт постигна 16, а и Грант Вилијамс 14 поени. .

Во поразениот тим Џими Батлер забележа 29 поени (9/21 од поле, 1/4 од три), девет скока и пет асистенции.

Натпреварот број 5 се игра на 26 мај во Бостон. Во големото финале победникот од оваа серија ќе игра против Денвер Нагетс.

Scroll to Top