Top Sport

(Видео) „Тим Џејлен“ славеше во натпреварот „Ѕвезди во подем“

Изминатата ноќа во Индијанаполис почна традиционалниот Ол-стар викенд. За прв пат по 39 години, Индијанаполис е центарот каде се собираат актуелните најголеми ѕвезди на НБА кошарката. Викендот го отврија натпреварите на „Ѕвезда во подем“.

Натпреварот започна со натпревари на четири тима, тренери беа Џејлен Роуз, Детлеф Шремф, Пау Гасол и Тамика Кечингс.

На стартот се случи првото изненадување, Виктор Вембањама, кој настапуваше за тимот на Пау Гасол, беше елиминиран во полуфиналниот меч во кој „Тим Детлеф“ победи со 41:36.

Претходно во првото полуфинале „Тим Џејлен“ го совлада „Тим Тамика“ со 40:35.

Победник на овој мал турнир на екипите на „Ѕвезда во подем“ е екипата на „Тим Џејлен“, која во финалниот натпревар го совлада „Тим Детлеф“ со 26:13.

Жирито одлучи дека најдобар млад играч на турнирот е кошаркарот на Индијана Пејсерс, Бенедикт Мадерин.

Тој во полуфиналето (18/40) постигна речиси половина од поените на својот тим.

Пропозициите на натпреварувањето беа дека во полуфиналето натпреварите ќе се играат до 40 , а финалето до 25 бодови.

Ова беше само увертира за Ол-стар викендот.

Следната вечер на дневен ред се уште три настани. Првиот е натпревар во вештини на кој ќе учествуваат Тајрис Халибартон, Бенедикт Мадерин, Паоло Банкеро, Мајлс Тарнер, Ентони Едвардс, Виктор Вембањама, Треј Јанг, Тајрис Макси и Скоти Барнс.

Следува шутирањето тројки, а таму ќе ги видиме специјалистите како Малик Бисли, Џејлен Брансон, Тајрис Халибартон, Демијан Лилард, Лаури Марканен, Треј Јанг, Донован Мичел и Карл-Ентони Таунс.

Програмата ќе ја затворат натпреварот во забивање и пресметката за три поени помеѓу Стеф Кари и Сабрина Јонеску, најдобрите шутери во НБА и ВНБА.

Кога станува збор за натпреварот во забивање, публиката ќе ги види Џејлен Браун, Хаиме Хакез, Мек МекКланг и Џејкоб Топин.

Scroll to Top