Top Sport

Тре Јанг им пресуди на шампионите

Кошаркарите на Атланта Хокс го совладаа актуелниот шампион Голден Стејт Вориорс со резултат 127:119.

dobivaj vesti na viber

Треј Јанг беше најефикасен во победничкиот тим со 25 поени и 12 асистенции. Џон Колинс имаше 22, Оника Оконгву 19. Деандре Хантер и Богдан Богдановиќ постигнаа по 14 поени. Србинот на овој начин го прослави новиот договор со Хокс. За четири сезони тој ќе доби 68 милиони долари.

Кај противникот се истакна Стеф Кари со 31 поен, Донте Дивиченцо и Кевон Луни постигнаа по 18 поени, а Клеј Томпсон имаше 15 поени и 11 скока.

Ова е 10. последователен пораз на Голден Стејт на гости и моментално се седми на Западот со 36 победи и 35 порази. Атланта е осма на втората конференција со 35 победи и порази.

Шарлот Хорнетс – Филаделфија 82:121
Атланта Хокс – Голден Стејт Вориорс 127:119
Кливленд Кавалирс – Вашингтон Визардс 139:131
Хјустон Рокетс – Њу Орлеанс Пеликанс 114:112
Сан Антонио Спарс – Мемфис Гризлис 120:126
Портланд Трејл Блејзерс – Бостон Селтикс 112:126
Лос Анџелес Лејкерс – Далас Маверикс 110:111

Scroll to Top