Top Sport

ЦСКА Москва му врачи отказ на Емил Рајковиќ

Кошаркарскиот клуб ЦСКА Москва се раздели со Емил Рајковиќ. На Македонецот му пресуди поразот од УНИКС во саботата. На тој натпревар блескаше Ненад Димитријевиќ со 40 поени.

ЦСКА објави дека нов тренер е грчкиот стручњак Андреас Пистиолис. 45-годишноот тренер потпишал договор со крајот на сезоната.

Пистиолис како тренер досега го предводел само Галатасарај во сезоната 2022/23. Занаетот го печеше кај Жељко Обрадовиќ во Панатинаикос, како помошник на српскиот тренер освои три европски шампионски титули.

Од 2014 до 2022 година беше помошник тренер во ЦСКА.

Scroll to Top