Весели донесе победа за Фенер, Звезда го доби „црвено-белото“ дерби

Јан Весели постигна за него рекордни 32 поени за да ги крене Фенербахче до 86:80 победа на гости кај Зенит Санкт Петерсбург, првпат турскиот клуб да сврзе две победи во Евролигата оваа сезона.

Чехот Весели постигна 22 од своите 32 поени во првото полувреме, а му помогна и Нандо де Коло со 18 поени, 8 асистенци и 2 украдени топки. Дишон Пјер им донесе предност на Фенер од пет поени (82:77) на две минути пред крај, и заврши со 13 поени, додека турскиот клуб го подобри скорот на 5-9. Зенит, за кои Џордан Лојд имаше 19 поени, сега има три порази во низа и 8-6 скор.

Црвена звезда, пак, повторно доминираше во одбраната, а предводени од Никола Калиниќ стигнаа до 81:76 победа над Олимпијакос, за втора победа едноподруго. Калиниќ имаше 25 поени, додаде уште 6 асистенции, и беше човекот на одлука кога беше најпотребно во меч во кој имаше многу промени на водството.