Top Sport

Весели го продолжи договорот со Барселона

Чешкиот кошаркар Јан Весели го продолжи договорот со Барселона, потврди каталонскиот клуб. Чехот потпиша договор до 2026 година.

Во Барселона пристигна пред минатата година, а интересно е што тогаш потпиша тригодишен договор со Каталонците.

Весели има богата евролигашка кариера. Покрај Барса настапуваше и за Партизан и Фенербахче, а се испроба и во НБА лигата.

Со турскиот клуб беше шампион на Европа во 2017 година, а беше и МВП на најквалитетното европско кошаркарско натпреварување.

Сезонава има просек од 12,9 поени и 4,5 скока по натпревар.

Барселона речиси обезбеди пласман во следната фаза од елитното натпреварување, таа е на второто место со скор 18-8.

Scroll to Top