Top Sport

(Видео) Денвер без Јокиќ падна во Оклахома, Дурент го растури поранешниот тим

Деневер без Никола Јокиќ доживеа пораз во Оклахома, во дербито на Западот, додека Кевин Дурент блескаше против својот порашешен тим Бруклин.

Никола Јокиќ поради болки во грбот не играше во Оклахома. Без него во тимот Нагетс доживеаја пораз 105:100.

Кај победниците, како и обично, блескаше Шеј Гилџис-Александер, кој 14-ти последователен меч постигна преку 30 поени – овојпат придонесе со 34.

Чет Холмгрен беше втор стрелец на тимот со 18 поени.

Во редовите на Денвер, Гордон, Мареј и Џексон беа најефикасни со по 16 поени, Портер Јуниор имаше 15, Колдвел-Поуп 11, Браун 10 поени.

Феникс Санс славеа во дуелот со Бруклин Нетс 136:120. Дурент натпреварот го заврши со 33 поени, осум скока и пет аситенции. Дурент прв пат гостуваше во Бруклин откако пред една година беше трејдуван во Феникс.

Во деветтата победа на Санс во последните 11 натпревари блескаше и Јусуф Нуркиќ со 28 поени и 11 скокови.

Поранешните кошаркари на Феникс, Кам Томас и и Микел Бриџис со 25 односно 21 поен го предводеа Бруклин.

Кошаркарите на Мајами ја прекинаа серијата порази во Сакраменто. Хит славеа со 115:106. До победата ги предводеше Џими Батлер со 31 поен.

На спротивната страна Домантас Сабонис го запиша 13. трипл-дабл во сезоната.Литванецот натпреварот го заврши со 19 поени, 17 скокови и 13 асистенции.

Scroll to Top