Top Sport

(Видео) Дончиќ броеше до 44, Далас ги декласира Клиперси

Кошаркарите на Далас Маверкис убедливо ги победија ЛА Клиперс со 144:126. Маваерикс до победата ги предводеа Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг.

Играчите на Далас постигнаа 70 поени во првото полувреме, втората четвртина ја добија со неверојатни 47:18.

Дончиќ одигра брилијантен меч, промаши само четири шута од поле (17/21), заврши со 44 поени и по шест скока и асистенции. Ирвинг го следеше со 27 поени (5/8 за три поени).

Во тимот на Клиперс подобра од останатите беше Каваи Ленард со 26 поени, Џејмс Харден уфрли 14 поени, сите во првата четвртина.

Резултати:

Детроит – Филаделфија 106:114
Вашингтон – Шарлот 117:124
Бостон – Бруклин 121:107
Хјустон – Њу Орлеанс 104:101
Мемфис – Јута 121:127
Сан Антонио – Минесота 110:117
Далас – Лос Анџелес Клиперс 144:126
Феникс – Лос Анџелес Лејкерс 119:122
Сакраменто – Оклахома 105:98

Инаку, сите натпревари се одиграа во рамките на сезонскиот турнир од НБА лигата, ново натпреварување кое се игра од оваа сезона.

Scroll to Top