Top Sport

(Видео) Дончиќ го одигра мечот на својот живот на годишнината од смртта на неговиот пријател Коби

Лука Дончиќ го одигра натпреварот на кариерата и постигна 73 поени во победата на Далас Маверикс над Атланта Хокс 148:143. Погоди 25 од 33 удари од поле, осум од 13 тројки и 15 од 16 слободни фрлања, а успеа да зграпчи 10 скока и да подели седум асистенции.

Неговиот историски учинок е четврти највисок учинок во историјата на НБА, а заедно со Вилт Чембрлен, кој покрај рекордните 100 имаше натпревар со 78 поени, само Коби Брајант (81) постигна повеќе од Дончиќ. Случајно или не, Дончиќ го постави својот рекорд токму на четвртата годишнина од трагичната смрт на Брајант во хеликоптерска несреќа.

Иако директно не му го посвети настапот, Дончиќ емотивно проговори за Коби кога го прашаа за него. „Беше многу посебно, сите го сакаме Коби, тоа беше голема трагедија, не ми се верува дека веќе поминаа четири години. Посебно е да се прави ова на тој ден. Очигледно, посакувам да беше тука“, изјави Дончиќ кој на Твитер го има Брајант и на профилот и на насловните фотографии.

Лука и Коби имаа посебен однос и се восхитуваа еден на друг, а во колективната меморија на НБА остана сцената од натпреварот во Далас кога Брајант седеше во првиот ред и разиграно го провоцира Словенецот на неговиот јазик.

„Слушнав како некој зборува на словенечки и се свртев да видам кој зборува на мојот јазик. Какво изненадување“, прокоментира подоцна Лука, кој му се насмевна на идолот, му ја подаде раката и продолжи да игра. Што му кажа Коби? „Некои грди зборови“, се насмеа Дончиќ тогаш. Брајант научи да пцуе на словенечки кога му беше соиграч на Саша Вујачиќ во Лејкерси.

Scroll to Top