Top Sport

(Видео) Јокиќ ги растури Вашингтон

Српскиот кошаркар, Никола Јокиќ, во Вашингтон го одигра најдбриот меч од почетокот на сезоната. Со 42 поени, го предводеше Денвер до 30. победа од почетокот на сезоната.

Актуелните шампиони во НБА лигата, славеа во престолнината на САД со 113:104. Јокиќ натпреварот го заврши со 42 поени, 12 скока, осум асистенции и три блокади. МВП на финалната серија 18.пат во кариерата одигра натпревар со 40+ поени.

Големата тројка на Феникс Санс блескаше во победата над Индијана Пејсерс 117:100.

Кевин Дурент го предводеше тимот со 40 поени и девет скока, Девин Букер постигна 26, а Бредли Бил 25 поени.

Резултати:

Орландо – Мајами 105:87
Вашингтон – Денвер 104:113
Хјустон – Бостон 107:116
Феникс – Индијана 117:110
ЛА Лејкерс – Портланд 134:110
ЛА Клиперс – Бруклин 125:114

Scroll to Top