Top Sport

(Видео) Лејкерси ја декласираа Атланта

Лос Анџелес Лејкерси изминатата ноќ ја декласираа Атланта со 136:105. „Езерциите“ до победата ги предводеа Леброн Џејмс и ДиАнџело Расел кои заедно имаа 52 поени, 20 асистенции и 11 скокови.

Лејкерси од стартот ја презедоа контролата, играа добро во одбраната, водеа на полувреме со 14 поени, а во вториот дел го декласираа противникот.

Во редовите на Лејкерси, ДеАнџело Расел постигна 27 поени со четири скока и десет асистенции, Леброн Џејмс додаде 25 со седум скока и десет асистенции.

Ентони Дејвис мечот го заврши со 22 поени со 15 скока и шест асистенции, додека Руи Хачимура додаде 17 поени.

Кај Хокс, кои играа без најдобриот играч Тре Јанг, Џејлен Џонсон беше најефикасен со 25 поени со девет скока и четири асистенции. Српскиот репрезентативец Богдан Богдановиќ постигна 17 поени, Дежонте Мареј додаде 13, а Вит Крејчи 11 поени, исто колку и Ониека Оконгву.

Резултати:

Индијана – Кливленд 103:108
/Сиакам 19 – Ален и Леверт по 23/

Бостон – Детроит 119:94
/Браун 31 – Ајви 21/

Филаделфија – Мајами 98:91
/Макси 30 – Адебајо и Розир по 20/

Чикаго – Портланд 110:107
/Дерозан 28 – Симонс 30/

Јута – Минесота 104:114
/Секстон 24 – Едвардс 32/

Голден Стејт – Њујорк 112:119
/Кари 27 – Бренсон 34/

Сакраменто – Мемфис 121:111 п
/Монк 28, Џексон 25/

Scroll to Top