Top Sport

(Видео) Ол-стар натпреварот се претвора во циркус, Дончиќ твита, Леброн раскажува вицеви

Историскиот НБА Ол-стар натпревар се одигра во Индијанаполис. За прв пат еден тим успеа да постигне повеќе од 200 поени на шоуто на најголемите ѕвезди од најсилната лига. Истокот го совлада Западот со 211:186.

Тоа беше натпревар во склад со трендот што ја зафати НБА лигата, дожд од кошеви и тројки. Тимовите заедно постигнаа речиси 400 поени, а за каков натпревар станува збор кажува податокот дека Ол-стар натпреварот во 1953 година заврши со вкупно 154 поени.

Синоќешниот Ол-стар заврши со нереални 168 обиди за три поени.

„Кој ќе ми врати четири часа од животот?“, е еден од коментарите на фановите на социјалните мрежи.

„Уште еднаш, овие НБА ѕвезди не покажаа почит кон играта. Уште една фарса за три поени. Нема рака во лице на противникот. Какво губење време. Адам, треба да направиш нешто. Ова е срам за вашиот спорт“, твитна колумнистот во пензија Бостон Глоуб, Боб Рајан.

Директно го критикуваше комесарот на лигата Адам Силвер и тренерите.

„Ако вие лично не сте навредени од оваа срамна фарса што се случува во Индијанаполис во моментов, тогаш или не ја сакате или не ја разбирате кошарката. Овие „ѕвезди“ треба да се цензурираат. А каде се тренерите? Дали некој од нив дали имаш гордост?”

Токму тоа го донесе мечот на сите ѕвезди. Мајтапење, незаинтересирано шетање по теренот, шутирање до бесвест од далечина и целосно непочитување на играта и резултатот.

За ислустрација колку големите ѕвезди беа несериозни: Лука Дончиќ на полувремето објави тивт, а Леброн Џејмс кој стана рекордер, го одигра својот 20. Ол-стар натпревар, во еден момент на Лука Дончиќ и Никола Јокиќ и кажувал вицеви.

Scroll to Top