Top Sport

(Видео) Победа на Далас во Оклахома, Кливленд го растури Бостон

Далас Маваерикс и Кливленд Кавалирс славеа победи во вторите натпревари од полуфиналните серии во плеј-офот, против Оклахома Тандер односно Бостон Селтикс.

Лука Дончиќ со Далас славеше голема победа против Оклахома, 119:110 (36:32, 32:30, 31:27, 21:20).

Освен еден дел од третата четвртина, Далас постојано ја држеше предноста од почетокот на мечот. Оклахома успеа да направи пресврт на 72:71, предноста ја држеше само до 77:75, но потоа гостите повторно ја презедео контролата на натпреварот и без проблем стигна до триумфот.

Блескаше Лука Дончиќ со 29 поени, десет скока и седум асистенции. Поддршка имаше во Вашингтон, кој стигна исто така уфрли 29 поени, со 11 скока, Хардавеј постигна 17.

На другата страна кај Оклахома стандардно најдобар беше Шеј Гилџес-Александер со 33 поени, 12 скока и осум асистенции, Вилијамс додаде 20, а Холмгрен 11 поени.

Изненадувањето на вечерта го приреди Кливленд, кој одигра фантастичен натпревар против Бостон на гостински терен, 118:94 (30:24, 24:30, 36:24, 28:16). Ривалите беа рамноправни по првото полувреме, но во вториот дел Кавалирс го декласираа најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната.

До победата гостите ги предводеше Мичел со 29 поени, Леверт постигна 21, а Мобли исто така постигна 21 со десет скока и пет асистенции.

Кај Бостон најдобар беше Тејтум со 25 поени, Браун имаше 19, Причард 13, Хорфорд 11, а Вајт десет поени.

Scroll to Top