Top Sport

Заврши регуларната сезона во НБА – Денвер од второто место влегува во одбрана на титулата

Заврши регуларниот дел од сезоната во НБА лигата. Конференциските титули ги освоија Бостон Селтикс (Исток) и Оклахома сити Тандер (Запад). Актуелните шампиони Денвер Нагетс во одбрана на титулата влегуваат од втората позиција.

Западна конференција:

Плеј-ин:

9. Сакраменто Кингс – 10. Голден Стејт Вориорс (четврток 04.00 часот)
7. Њу Орлеанс Пеликанс – 8. Лос Анџелес Лејкерс (среда 04.00 часот)

Плеј-оф

1. Оклахома Сити Тандер – освојувач на 8-та позиција во плеј-офот
2. Денвер Нагетс – освојувач на 7-та позиција во плеј-офот
3. Минесота Тимбервулвс – 6. Феникс Санс
4. Лос Анџелес Клиперс – 5. Далас Маверикс

Источна конференција:

Плеј-ин

9. Чикаго Булс – 10. Атланта Хокс (четврток, 1.30 часот)
7. Филаделфија Седумдесетти – 8. Мајами Хит (среда, 1.30)

Плеј-оф

1. Бостон Селтикс – освојувач на 8-та позиција во плеј-офот
2. Њујорк Никс – освојувач на 7-та позиција во плеј-офот
3. Милвоки Бакс – 6. Индијана Пејсерс
4. Кливленд Кавалирс – 5. Орландо Меџик

Scroll to Top