Top Sport

„80 илјади луѓе од трибините ќе ја следат борбата на векот“: Тајсон се враќа за да го победи јутјуберот Пол, сумите за заработка вртоглави!

Социјалните мрежи се „запалија“ откако се појави информацијата дека Мајк Тајсон се враќа во рингот за да боксува против Џејк Пол, jутјуберoт кој неодамна се впушти во боречки вештини.

Нивниот натпревар е закажан за 20 јули, а ќе се одржи на стадионот „AT&T“ во Тексас, домот на славните Далас Каубојс. Според првите проценки, се очекува трибините да бидат полни и меѓу 65.000 и 80.000 луѓе да ја следат во живо борбата на векот.

Со оглед на тоа дека платформата „Нетфликс“ ќе го пренесува споменатиот натпревар, можете да замислите уште колку луѓе ќе бидат вклучени.

Со тоа заработката ќе биде колосална, а според првите проценки борците ќе заработат вкупно вртоглави 300.000.000 долари, со напомена дека оваа бројка би можела само да се зголеми доколку во целата организација се вклучат повеќе спонзори, донатори и сл.

Сепак, постои улов. Наскоро ќе се утврди дали натпреварот ќе биде класифициран како професионален или егзибициски и тоа многу ќе влијае на приходите. Ако е професионално, или поточно, ако Тајсон има дозвола да го нокаутира Пол, бројот на „зелени сметки“ ќе остане ист. Меѓутоа, ако борбата биде изложбена, заработката нема да биде во согласност со очекувањата.

Како и да е, јасно е дека единствената цел на оваа борба е паричната добивка. И двајцата борци веќе се во процес на сериозно рекламирање и се чини дека се ја зголемува гледаноста, а со тоа и заработката.

Scroll to Top