Top Sport

Давид Вилја со гол од пенал се прости од фудбалот

Легендарниот шпански фудбалер, Давид Вилја (38) се прости од фудбалот со погодок на мечот меѓу јапонските тимови, неговиот Висел Кобе и Џубило Ивата.

Вилја, кој е најдобар стрелец во историјата на шпанската репрезентација, постигна гол од пенал во убедливата победа од 4-1 за својата екипа.

Хет-трик за Кобе постигна екс-германскиот репрезентативец, Лукас Подолски.

Вилја зад себе има богата фудбалска кариера. Зенитот го имаше во Валенсија каде на 219 меча постигна 129 гола, а одличен беше и во Барселона, каде на 119 меча постигна 48 гола, со 24 асистенции.

Шпанецот уште настапуваше и за Атлетико Мадрид, Сарагоса, Њујорк Сити, Мелбурн и Спортинг Хихон.

Во кариерата одигра 640 меча, а постигна 325 гола.

Во дресот на „фуријата“ постигна 59 гола, 15 повеќе од второпласираниот Раул.

Scroll to Top