Дибиров поцрвене, „Кариоките“ по Србија и земаа мерка и на Русија на СП

Ракометната репрезентација на Бразил по вчерашната победа над Србија, предмалку ја победи и селекцијата на Русија, која вчера одигра нерешено со домаќинот на ракометното СП, селекцијата на Германија.

„Кариоките“ во еден возбудлив меч славеа многу важна победа со резултат 25-23 откако вардарецот Тимур Дибиров им ја олесни работата. Левото крило кое играше маестрален меч, во 53 минута заработи директен црвен картон откако ги загуби нервите и со двете раце го оттурна противничкиот голман Алмеида кој во последната четвртина од мечот правеше чуда на бразилскиот гол и практично ги отпиша Русите.

epa07287026 Goalkeeper Cesar Algusto Almeida (bottom) of Brazil lays down after being fouled during the match between Russia and Brazil at the IHF Men’s Handball World Championship in Berlin, Germany, 15 January 2019. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Најдобар поединец во победничкиот тим, покрај Алмеида, беше Боргес со 7 погодоци, го следеше Лангаро со 6 и Толедо со 5.

Кај Русија Дибиров постигна 6 гола, исто колку и Житников, а веднаш зад нив беше Шкурински со 5.

На табелата во групата А прва е Франција со 6, втора Германија со 5 бода (нивниот меѓусебен меч почнува вечерва во 20.30 часот), трета е Русија со 4, а ист број бодови на четвртата победа има и Бразил. На последните две позиции се Србија со 1 и Кореја без бодови.