Евертон го доби Арсенал и го закомпликува врвот на табелата (видео)

Денешното дерби меѓу Евертон и Арсенал заврши со победа на условно послабиот тим кој сезонава има помали амбиции. Евертон на својот „Гудисон парк“ славеше со 1-0, со голот на Јагиелка во 10 минута против „топчиите“.

epa07490163 Everton’s Phil Jagielka (C) celebrates scoring the first goal during the English Premier League soccer match between Everton and Arsenal held at Goodison Park in Liverpool, Britain, 07 April 2019. EPA-EFE/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Арсенал не ја играше препознатливата игра, речиси и да не шутна вистински кон противничкиот гол, додека пак Евертон во второто полувреме пропушти неколку стопроцентни шанси за убедлива победа.

По ова коло, Тотенхем е трет на табелата со 64 бода, па Арсенал четврти со 63, Челси е петти со 63, додека Манчестер Јунајтед е шести со 61 бод.