Top Sport

Голужа се врати во ППД Загреб

Хрватскиот ракометен шампион ППД Загреб соопшти дека го назначи Славко Голужа за нов тренер. Голужа, кој претходно во два мандати бил тренер на ППД Загреб, потпиша договор до крајот на оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Голужа на клупата на ППД Загреб го наследи Ивица Обрван, кој доби отказ по домашниот пораз од Динамо Букурешт во Лигата на шампионите.

„Тимот е составен од неколку искусни играчи кои поминале многу во ракометот, но и некои помлади кои штотуку ја започнуваат својата кариера. Моја задача е да создадам синергија и вистинска атмосфера. Сакам тимот да биде нашиот најдобар играч“, изјави Голужа.

Новиот тренер дебито ќе го има на 24.ноември против Веспрем.

Scroll to Top