Top Sport

Хамилтон во солзи ја прослави 104 победа во кариерата

Луис Хамилтон победи на трката за ГН на Британија.

Седум кратниот светски првак славеше по шауза од 950 дена од ГН на Саудиска Арабија вп 2021.

Лудата трка на патеката Силверстон Хамилтон ја доби пред Макс Ферстапен и Ландо Норис.

Освојувачот на пол позоцијата, Џорџ Расел се откажа во 33 круг.

Хамилтон 9.пат во кариерата победи во Силверстон, ниту еден возач нема толку победи на една патека.

Британецот во солзи ја прослави победата.

Scroll to Top