Македонија не успеа, ама Турција нагости ја победи Грција

Во третото коло од квалификациите за Европското ракометно првенство 2020 година, попладнево во Кожани, Грција, домаќинот загуби од Турција со резултат 22-26.

Во групата 3 во која се и Македонија и Исланд (нивниот меѓусебен натпревар од 3 коло го играат вечерва од 21.45 часот) Турците изненадувачки до победата дојдоа со подобра игра во второто полувреме, откако на полувремето на семафорот стоеше 11-11.

Во истата сала во која нашата ракометна селекција изненадувачки загуби од аутсајдерот Грција со 28-26, сега домаќините претрпеа пораз од селекцијата која Македонија во Битола ја победи со резултат 31-27.

Натпреварот во Кожани беше израмнет се до резултат 22-22, а тогаш гостите направија серија од 0-4 и не му дадоа можност на противникот да се радува на нов триумф.

Сега на табелата, пред да се одигра дуелот Исланд-Македонија, „рибарите се први со 4 бода од два меча, а останатите три селекции имаат по два освоени бода. Македонија моментно е втора затоа што има меч помалку од Грција и Турција.