Top Sport

Новак Ѓоковиќ е „крал“ на тенисот, го освои Торино и се израмни со Федерер

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои завршниот Мастерс турнир во Торино, откако во финалето го совлада Каспер Руд со 2:0 во сетови (7:5, 6:3). Тој по шести пат во кариерата го крена трофејот на турнирот за „осумте најдобри“ што воедно означува и крај на сезоната. Притоа се израмни на вечната листа по бројот на титули со неодамна пензионираниот Швајцарец, Роџер Федерер.

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ претходно го освои завршниот Мастерс во 2008, 2012, 2013, 2014 и 2015 година во три различни градови. Пред Торино тој славеше еднаш во Шангај и четири пати во Лондон.

Србинот очигледно имаше проблем со повреда во првиот сет, но на крајот го освои со 7:5 во гемови. Во вториот сет, продолжи со добра игра и го комплетираше со 6:3.

Ѓоковиќ оствари пет победи во Торино и заработи 1.500 АТП поени. На турнирот ги победи Циципас, Рубљов, Медведев, Фриц и на крајот Руд.

Scroll to Top