Пораз на српските двојки – Србија остана без светска група за годинава

Дејвис куп репрезентацијата на Србија не успеа да ја пополни Светската група за следната година.

Српскиот тим е елиминиран со 3:0 по поразот во двојки од Словаците со 2:0 (7:6, 6:3).

На Србија на крајот на годината и останува да игра за опстанок во Светската група, а едно е сигурно дека годинава нема да има можност да се бори за популарниот салад бар.

Првиот сет го одбележаа пропуштените шанси на словачките тенисери кои пропуштија девет брејк топки, за да го искористат десеттиот и со тоа да го продолжат првиот сет, кој на крајот го добија.

Но, пред тоа Србија прва направи брејк, иако не влезе во мечот како што треба, Словаците речиси во секој гем се закануваа на сервисот на Србија.

Ќаќиќ и Кечмановиќ успеаја да спасат брејк топки, а потоа ги шокираа своите ривали кога брејкуваа во четвртиот гем. За жал, таа предност не успеаја да ја сочуваат до крајот на сетот, па Словаците израмнија и на крајот по тај-брејк го добивме победникот од првиот сет.

Таму Словаците беа поумешни и посреќни и на крајот поведоа со 1:0 во сетовите.

Стартот на вториот сет го означи Словачка, која прва направи брејк, во игра каде Србија не освои ниту еден поен.

За среќа на српскиот тим, Кецмановиќ одигра две одлични партии и Србија брзо дојде до пресврт.

Сепак, тоа кратко траеше, а Словачка повторно направи брејк во натпреварот каде Србија не освои ниту еден бод.