Top Sport

Ван дер Варт: Да сум на место на Ван де Бек, со велосипед ќе одам за Мадрид

„Да сум на место на Ван де Бек, со велосипед ќе одам во Мадрид. Дони ќе потпише за Реал Мадрид“ – вели легендарниот холандски фудбалер, Рафаел Ван дер Варт.

Шпанските медиуми вчера ојавија дека трансферот е речиси готов и дека преостанува само двата клуба да се договорат околу отштетата за 22-годишниот фудбалер од средниот ред.

„Имаа лоша претсезона (Реал Мадрид) и навивачите очекуваат засилувања. Ќе има свои минути, но конкуренцијата во Реал е голема. Неговата ситуација во однос на Ајакс доста ќе се промени, но со своите капацитети добро ќе се вклопи во играта на Реал“ – изјави за „АС“ Ван дер Варт.

Младиот холандски репрезентативец одигра сјајно минатата сезона за Ајакс. На 57 меча постигна 17 гола и имаше 13 асистенции, а со своите игри го привлече вниманието на големите европски клубови.

„Мислам дека Дони заслужува да оди таму и дека има голема шанса за успех. Тој е нормално, мирно момче, многу ќе го сакаат“ – заклучува екс-фудбалерот.

Scroll to Top