Вотфорд го најде лекот за Ливерпул, ништо од рекордот на Арсенал

Заврши серијата без пораз на Ливерпул, и тоа кај тимот на Вотфорд.

„Црвените“ доживеаја убедлив пораз (3-0), првпат по 44 натпревари. Пропаѓа во вода бркањето на рекордот на Арсенал кој ја освои Премиерлигата без ниту еден сезонски пораз, во 49 меча во низа.

Soccer Football – Premier League – Watford v Liverpool – Vicarage Road, Watford, Britain – February 29, 2020 Watford’s Troy Deeney celebrates scoring their third goal with teammates REUTERS/David Klein EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or “live” services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details.

За последниве две недели, денешниов беше втор пораз за избраниците на Јирген Клоп по оние 1-0 од Атлетико во Мадрид.
Првото полувреме на „Викариџ Роуд“ заврши без постигнат погодок. Возбудувањата следуваа во вторите 45 минути.

Исмаил Сар со два гола за само 6 минути, во 54 и 60 минута го најави големиот триумф, а додека играчите на Ливерпул се обидуваа да се соземат од шокот, капитенот Дини погоди во 72 минута за високи 3-0. На третиот гол на Вотфорд му кумуваше голема грешка на Александер-Арнолд.

И покрај поразот Ливерпул е апсолутен лидер на табелата, со 22 бода повеќе од второпласираниот Манчестер Сити.