Top Sport

Алкараз се повлече од Монте Карло

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас се повлече од Мастерсот во Монте Карло.

Светскиот рекет број 3 не успеа да се опорави од повредата со која се здоби на турнирот во Мајами.

„Работев во Монте Карло и се обидував до последен момент да се опоравам од повредениот мускул на десната рака, но не успеав, не можам да играм. Навистина се радував што ќе играм на овој турнир… Се гледаме следната година“, напиша Алкараз на социјалните мрежи.

Алкарас и минатата сезона не играше на првиот Мастерс на земјана подлога. Големо прашање дали повредата ќе влијае на остатокот од сезоната.

Алкараз беше пријавен за турнирот од Серијата 500 во Барселона, а сега неговиот настап на тој турнир е доведен во прашање.

Потоа следуваат Мастерс турнирите во Рим и Мадрид.

Scroll to Top