Top Sport

АТП: Федерер ја намали предноста на Надал

Роџер Федерер вчера во Шангај ја освои 94. титула во кариерата, ја намали разликата на АТП-листата во однос на првопласираниот Рафаел Надал.

Федерер во Шангај во финалето го совлада токму Надал (6:4, 6:3) и на најновата АТП-иста има 1660 бодови помалку од Шпанецот.

Зад најдобрите двајца се наоѓа Енди Мареј, кој го задржа третото место, додека полуфиналистот во Шангај, Марин Чилиќ, се искачи на четвртата позиција, што е негов најдобар рејтинг во кариерата.

По една позиција на најновата АТП-листа загубија Новак Ѓоковиќ и Стан Вавринка, кои сега се на седмото, односно деветтото место.

АТП, Топ 10:

1. Рафаел Надал (Шпанија) 10.465
2. Роџер Федерер (Швајцарија) 8.505
3. Енди Мареј (Велика Британија) 5.290
4. Марин Чилиќ (Хрватска) 4.505
5. Александар Зверев (Германија) 4.400
6. Доминик Тим (Австрија) 3.935
7. Новак Ѓоковиќ (Србија) 3.765
8. Григор Димитров (Бугарија) 3.590
9. Стан вавринка (Швајцарија) 3.540
10. Давид Гофан (Белгија) 3.055.

Scroll to Top