Top Sport

Басилашвили ја одбрани титулата на АТП турнирот во Хамбург

Грузискиот тенисер, Николоз Базилашвили вторпат по ред го освојува трофејот на АТП тенискиот турнир од серијата 500 во германскиот град Хамбург. Во финалниот меч Грузиецот со 2-1 (7-5 4-6 6-3) го совлада Русинот Андреј Рубљов по повеќе од двочасовна борба.

Наградниот фонд на турнирот во Хамбург кој се игра на земјена подлога е 855.000 евра.

Ова е третата титула во кариерата на 27-годишниот грузиски тенисер кој моментно се наоѓа на 16 позиција на АТП листата.

Scroll to Top