Top Sport

ВТА: Ига Швјонтек влезе во елитно друштво, Ѓорческа е 218. во светот

Полската тенисерка Ига Швјонтек овој понеделник ја започна 100. недела на врвот на ВТА листата.

Швјонтек е прва на листата со 10.560 бодови. Таа стана деветта тенисерка во историјата која поминала најмалку 100 недели на врвот на ВТА листата.

Пред неа се, Штефи Граф (377), Мартина Навратилова (332), Серена Вилијамс (319), Крис Еверт (260), Мартина Хингис (209), Моника Селеш (178), Ешли Барти (121) и Џастин Енан (117 ).

Втора на листата е Белорусинката Арина Сабаленка, а потоа следат Коко Гоф, Елена Рибакина, Џесика Пегула, Марија Сакари, Маркета Вондрушова, Чинвен Женг, Онс Жабер и Јелена Остапенко.

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа напредуваше за три места и се наоѓа на 218.позиција.

Scroll to Top