Top Sport

Дали е фер? Трансродовата велосипедистка Меккинон ја одбрани титулата

Канадската трансродова велосипедистка, Рејчел Меккинон ја одбрани женската спринтерска титула на Мастерс светскиот шампионат, по што на социјалните мрежи имаше бура реакции за „нефер“ правилата во велосипедизмот.

37-годишната Меккинон доминираше во Манчестер победувајќи на 200 метри спринтот во 35-39 категоријата за одбрана на титулата, победувајќи ги Американката Даун Орвик и Данката Кирстен Херуп Сованг.

Меккинон, која е родена како машко, инсистира дека има право да се натпреварува со женските спортистки.

„Да се спречи транс-жените да се натпреваруваат е укинување на човековите права“, изјави Меккинон.

Додека Меккинон има право да се натпреварува, на атлетичарката Кастер Семенја, Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) и забранува да се натпреварува доколку не зема хормонска терапија, иако таа е родена како женско и има природно повишено ниво на тестостерон.

Scroll to Top