Top Sport

Двојна победа на Германија во боб четверец

На последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг Германија ги освои првите две места во боб четверец, откако доминираа во третата и четвртата трка.

Златото им припадна на Фридрих, Бауер, Гроткоп и Маргис кои по четирите трки имаа време 3:15.85 минути. Оваа постава на Германија беше најбраз во последните две трки, во третата остварија резултат 48,76 секунди, а во четвртата 49,54 секунди.

Втората постава на Германците во последните две трки влезе од третото место, а на крајот се искачи на втората позиција. Поставата Валтер, Куске, Рудигар и Франке забележаа вкупно време 3:16.38 минути.

Интересно, втората постава на Германија го „подели“ среброто со првиот тим на Јужна Кореја. Домашниот тим по четирите возења имаше идентичен резултат како и втората постава на Германија.

За потсетување Германија ги освои златните медали и во боб двосед во машка и женска конкуренција, со таа разлика што мажите го поделија златото со Канада со време 3:16.86 минути.

AnimeHeaven animeheaven dragon ball super: Watch TONIKAWA: Over the Moon For You Episode 9 (https://animeheaven.pro/m/lYbq/ep-9)

WCOStream dubbed anime: Umibe no Étranger (https://wcostream.cc/m/mWXJ) Episode Full

Scroll to Top