Top Sport

(Фото) Медведев дивееше поради судиска одлука па испадна од Монте Карло

Русинот Даниил Медведев го заврши настапот во Монте Карло. Во осминафиналето тој беше елиминиран од сонародникот Карен Хачанов со 6:3, 7:5.

И во осминафиналето, слично како и во претходниот меч против Гаел Монфис, Медведев имаше жолчна расправија со судијата.

Медведев на мечот против Гаел Монфис му се развика на судијата и му се извини по дуелот, а против Хачанов полуде во вториот сет, поради лоша одлука на судијата при резултат 5:5.

Тоа целосно го изнервира Медведев, кој направи дупла сервис грешка, а потоа го фрли рекетот.

Следуваше жесток разговор со супервизорот, поради што беше казнет со одземање на еден поен.

„Кој треба да реагира? Вчера топката беше надвор од теренот и беше прогласена за добра. Оваа топка беше надвор. Кој ќе преземе одговорност? Не е моја одговорност да ги судам натпреварите. На судијата не му требаат наочари бидејќи секако ништо не може да види“, викаше Медведев.

Scroll to Top