Германија е се уште во шок по веста дека германскиот веслач, Максимилијан Рајнелт (30) почина за време на викенд во Швајцарија, на скијање.

Швајцарската полиција наведува дека Германецот само се срушил на снегот, и не се открива што ја предизвикало неговата смрт.

Рајнелт како член од „осумката“ во 2012 година го освои златниот медал на олимписките игри во Лондон, додека сребрен медал го освои четири години подоцна во Рио де Женеиро.

Тој освои и две титули светски шампион, а е неколкукратен освојувач на бројни европски трофеи.

FILE – In this file photo dated Wednesday, Aug. 1, 2012, Germany’s rowing eight crew, from right, Kristof Wilke, Florian Mennigen, Lukas Mueller, Richard Schmidt, Maximilian Reinelt, Eric Johannesen, Andreas Kuffner and Filip Adamski celebrate after winning the gold medal for the men’s rowing eight at Eton Dorney, near Windsor, England, during the 2012 Summer Olympics. Maximilian Reinelt, seen 5th from left, a long-time part of Germany’s successful men’s eights crew, has died, aged 30, according to the Swiss canton police of Graubuenden who say Monday Feb. 11, 2019, that Reinelt collapsed while cross-country skiing in St. Moritz at the weekend.(AP Photo/Armando Franca, FILE)