Ѓоковиќ со пораз ја започна новата сезона

Новак Ѓоковиќ со пораз ја започна сезоната. Изминатата ноќ, Ѓоковиќ загуби во првото коло на турнирот во Аделаида со Канаѓанецот Васек Поспишил во конкуренција на двојки.

Томислав Бркиќ од Босна и Херцеговина и Еквадорецот Гонсало Ескобар беа подобри од Ѓоковиќ и Поспишил со 4:6, 6:3, 10:5.

По минатогодишното депортирање од Австралија, Ѓоковиќ во Аделаида беше пречекан со овации, но Бркиќ и Ескобар останаа мирни под притисокот.

Босанецот и Еквадорецот спасија шест од седумте брејк топки со кои се соочија во мечот кој траеше еден час и 29 минути. Српско-канадската двојка го доби првиот сет со брејк во третиот гем, вториот го загуби откако во четвртиот гем ривалите им го одземаа сервисот, додека Бркиќ и Ескобар во решавачкиот сет од резултатот 4:4, направија серија и славеа со 10:5 .

Ѓоковиќ вечерва ќе го започне турнирот во сингл, а прв противник ќе му биде Французинот Констант Лестиен.