Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го одбработил првиот тренинг по операцијата на лактот на десната рака. Србинот минатата недела беше опериран во Швајцарија, а процесот на рехабилитација го започна во понеделникот.

„Благодарност до сите кои ми дадоа поддршка од петокот кога објавив дека го оперирав лактот. Се реадувам што заедно со вас ќе минувам низ периодот на рехабилитација“, напишал Ѓоковиќ на Инстаграм.

На снимката се гледа која ја постави Ѓоковиќ се гледа како во теретана симулира удари, а раката муе бандажирана.

Ѓоковиќ во својата кариера има освоено 12 Гренд слем трофеи и 30 титули на турнирите од Мастерс серијата.