Top Sport

Ѓоковиќ го повреди зглобот на раката пред почетокот на АО

Новак Ѓоковиќ на Јунајтед купот во Перт го победи Јиржи Лехечка, но ги загрижи своите фанови пред поечтокот на Австралија опен.

Ѓоковиќ во текот на мечот два пати бараше медицинска помош. Најдобриот во светот има проблем со зглобот на десната рака.

На крајот тој славеше во три сета (6:1, 6:7, 6:1), но реши да не игра во микс0дублот против Чешка.

„Не изгледа добро, но успеав да победам. Не е прв ниту последен пат да се случуваат такви работи. Мора да се најде решение. Ќе видиме што ќе се случи понатаму”, изјави Ѓоковиќ.

Scroll to Top