Top Sport

(Видео) Кам-бек на Хиршер, ќе скија за друга држава

Еден од најдобрите скијачи во историјата, Марсел Хиршер, на 36 годишна возраст реши да се врати во Светскиот куп.

Хиршер, кој осум пати го освои Големиот кристален глобус, се пензионираше во 2019 година.

Интересно е што тој нема да се натпреварува под знамето на Австрија, туку ќе ги брани боите на Холандија.

Имено, Хиршер сака да настапи за Холандија и на тој начин да ја исполни желбата на својата мајка која е од таа земја.

Според правилата на Светската скијачка федерација (ФИС), скијачот може да го смени спортското државјанство на почетокот на новата сезона, а официјално тоа може да го направи од 1 јули.

Во својата кариера, покрај осумте последователни титули на Светските првенства од 2012 до 2019 година, Хиршер освои и три олимписки медали (две златни), 11 светски медали, а има вкупно 67 победи во Светскиот куп.

Scroll to Top