Top Sport

Касаткина и Гергес за трофејот во Москва

Русинката Дарја Касаткина и Германката Јулија Гергес ќе се сретнат во финалето на Кремљ купот во Москва во сабота.

Касаткина, 28. на ВТА листата, лесно ја совлада Романката Ирина-Камелија Бегу со 6:2/6:3, откако започна супер-брзо со два брејка. Бегу, која имаше повреда на рамото, загуби брејк уште во првиот гем од вториот сет за да го загуби мечот.

Гергес (27. на ВТА листата), доминираше во првиот сет против Ирина Вихљанцева, пред да го преживее падот во формата за 6:2/2:6/7:5 победа и оневозможување на руско финале.

Scroll to Top