Top Sport

Клаебо и Сундби за ново норвешко злато

Норвежаните Мартин Јохнсурд Сундби и Јоханес Хесфлот Клаебо триумфираа на во тимскиот спринт на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Норвежаните патеката долга 8,4 километри ја завршија за 15 минути:56 секунди и 26 стотинки.

Русите, или Олимписките спортисти од Русија, Денис Спицов и Александар Болшманов стигнаа до среброто. Нивниот резултат за 1,71 секунда беше послаб од оној кој го постигнаа Сундби и Клаебо.

Бронзата замина за Финска, на градите на Маурис Манифак и Ришар Жуве. Финците од победниците имаа послабо време за 2,02 секунди.

Четвртото место во спринт трката го освои Шведска, а петтото Италија.

Клаебо и Сундби го освоија 12. злато за Норвешка, која со 32 медали е водечка нација на ЗОИ.

KissAnime boku no hero academia kissanime: Attack on Titan Season 2 (Dub) (https://kissanimeonline.com/m/d1qd) Episode 12

GoGoAnime haikyuu season 3 gogoanime: Attack on Titan (Dub) (https://gogoanime.be/m/WZGd) Episode 25

Scroll to Top