Top Sport

Куако жестоко го нападнаа Ѓоковиќ: Рафа и Мбапе не можат, но Новак може… Не му верувам

Енцо Куако, француски тенисер по потекло од Маурициус, проговори за мечот со Новак Ѓоковиќ на неодамна завршениот Австралија опен.Тие двајца се сретнаа во второто коло, а Куако беше единствениот тенисер на првиот Грен слем сезонава кој освои сет против Ѓоковиќ.

По средбата е откриено дека српскиот тенисер играл со пукнатина од три сантиметри на задната ложа, во што Французинот не е убеден.

„Тешко е да се одговори, прв пат играв против него. Помеѓу ТВ и реалноста нема голема разлика. После тој рече дека ја има таа повреда, голема повреда, многу борбени спортисти кога се повредени не можат да продолжат да играат. Надал се повреди, повеќе не можеше да трча. Мбапе беше надвор од терените две недели. А тоа се најголемите спортисти, а не оние кои немаат пристап до најдобрата опрема и нега. Тешко е да се поверува дека само еден човек во светот може да го направи тоа“, рече тој во интервју за „Тенис Акта“ и додаде:

„Во Франција секогаш ми велеа да не се истегнувам кога сум повреден, а видов дека Новак цело време се истегнува. Си реков: „Или имаат некој нов метод во Србија или ова е чудно…“ Тој има Негови луѓе, јас сум далеку од тоа да судам за автентичноста, но тешко ми е да повредувам во тоа“.

Нивниот меч заврши во корист на Ѓоковиќ со резултат 6:1, 6:7 (5-7), 6:2, 6:0, а на Куаку му е драго што барем го намачил славниот противник.

„Среќен сум што бевме рамноправни сет и пол. Кога ќе поминете низ ходникот во Род Лејвер арената и ќе видите дека тој ја освои титулата девет пати… Јас не би можел да освојам турнирот во мојот Маурициус десет пати“, заклучила 27. годишниот тенисер.

Scroll to Top