Top Sport

Кугларите на Макпетрол ја освоија двојната круна

Актуелните шампиони во куглање, Макпетрол, кои пред извесно време без пораз ја осигураа 21. титула во домашната лига, за 2022 година се носители на двојната круна, откако триумфираа и на неодамна одржаниот национален куп. Натпреварувањето се одржа во салата „Боро Чурлевски“ во Битола.

Второто место припадна на Пелистер, додека на турнирот учествуваа и „Макпетрол Б”, кои завршија на третото место. По нив се пласираа екипите на ГТЦ и на Империјал.

Првиот тим на Макпетрол имаше 3.400 соборени дрвца, а играчите Јаглишиќ и Марковиќ беа предводници во победничкиот поход на екипата.

Откако заврши куп-натпреварувањето, претседателот на Кугларската федерација на Македонија, Предраг Николиќ, ги додели пехари и наградите на турнирот, но и ги прогласи најдобрите тимови во националниот шампионат за сезоната 2021 / 2022 година. Победничкото признание во лигата го доби Макпетрол.

Scroll to Top