Top Sport

Квалификант го победи Циципас на Мастерсот во Мадрид

Победникот на Мастерсот во Монте Карло и минатонеделниот финалист во Барселона, Стефанос Циципас, доживеа шокантна елиминација на Мастерсот во во Мадрид.

Гркот, во второто коло доживеа пораз од 118. играч на АТП листата, Бразилецот Чиаго Монтеиро со 6:4, 6:4. Мечот во центарот на Каха Махика траеше 97 минути.

Еден брејк му беше доволен на Монтеиро да го добие првиот сет, до него дојде во третиот гем.

Со исклучок на вториот гем, Монтеиро испушти само еден поен на свој сервис.

Сигурно сервираше и во вториот сет, а веднаш на почетокот направи брејк и поведе со 2:0.

На 5:3 имаше две меч топки на сервис на Циципас, но не ги искористи, а го реши мечот со сигурни сервиси кога ја искористи четвртата меч топка. Бразилецот на свој сервис освои 89 отсто од поени.

Во третото коло Монтеиро ќе игра против Јиржи Лехечка, кој со 7:5, 6:4 го победи Хамад Меѓедовиќ.

Scroll to Top